Eski Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon Odatv’ye konuştu: Ne AB’ye, ne Rusya’ya aitiz

“Rusya’nın Davos’u” olarak bilinen St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nun bu yıl 27’incisi, 130 ülkeden üst düzey hükümet ve şirket yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Eski Moldova Cumhurbaşkanı Igor Nikolayeviç Dodon Uluslararası Ekonomi Forumu’nu Odatv için takip eden Okay Deprem’e konuştu.

TÜRKİYE- MOLDOVA İLİŞKİLERİ

Türkiye ve Moldova arasındaki ilişkileri değerlendirerek sözlerine başlayan Dodon, “Türkiye’deki Odatv okurlarına selamlar” dedi. Dodon, Moldova ve Türkiye arasında yakın ilişkiler olduğunu ve kendisinin defalarca Türkiye’ye resmi ziyarette bulunduğunu hatırlatarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın ilişkilerini hala sürdürdüklerini belirtti.

DEMİREL’İN MOLDOVA ZİYARETİ

90’lı yıllarda Moldova’da ‘Gagavuzya Meselesi’ çıktığını ifade eden Dodon, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ziyareti ile meselenin çözümüne başlandığını söyledi ve bu ziyaretin kritik olduğunu söyledi. Dodon, “Bu ziyaret neticesinde Gagavuzlara oturum verildi, özerklik verildi” dedi. Dodon sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yalnız bizim bunun haricinde Transdinyester problemimiz devam ediyor. Bunu çözüme kavuşturmalıyız”

“MOLDOVA BAĞIMSIZ KALMAK İSTİYORSA DENGE POLİTİKASI YÜRÜTMELİ”

Moldova’nın son yıllardaki durumunu da değerlendiren Dodon şu ifadeleri kullandı:

“Son 30 yıl içerisinde tüm olumsuz şartlara rağmen bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi koruyabildik, en önemlisi bu. Dolayısıyla biz ne Batı ne Doğu’ya ait olmayarak, bir pakta, bir bloğa ait olmayarak bu egemenliği koruyabildik. Bundan sonrasında da Moldova bağımsız ve egemen bir devlet olacaksa yine benzer bir denge politikası sürdürerek bunu muhafaza edebilir. Ne AB’ye ne de Rusya Federasyonu’na ait olmayarak”

Moldova’nın olduğu yerde duracağını ve hem Batı’ya hem Rusya’ya eşit mesafede duracağını ifade eden Dodon, “Bunun dışında Moldova için bir çözüm yolu yok” ifadelerini kullandı.

ROMANYA’NIN İLHAK SÖYLEMLERİ

Dodon Romanya’nın son dönemde Moldova’ya yönelik politikalarını ve Romanya’nın ‘ilhak etme isteğini’ de değerlendirdi. Dodon şunları söyledi:

“Hayır, bana kalırsa böyle olmayacak. Çünkü Romanya’nın kendi problemleri var. Yeterince kendi sorunları var içinde. Bizimle uğraşacak veya Moldova’nın bir bölümüne talip olacak bir lüksü yok. Bu gerçekçi bir senaryo değil. Moldova Cumhuriyeti vatandaşları da Romanya ile entegrasyona karşı”

IGOR NIKOLAYEVİÇ DODON KİMDİR

Igor Nikolayeviç Dodon, Moldova eski Cumhurbaşkanı ve Moldova Cumhuriyeti Sosyalistler Partisi başkanı olan Moldovalı bir siyasetçidir. 18 Şubat 1975’te Moldova Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Călăraşi Bölgesindeki Sadova köyünde dünyaya gelen Dodon, Moldova Ziraat Üniversitesi’nde ekonomi okudu. Dodon ayrıca, 1998’de Moldova Ekonomik Araştırmalar Akademisi’nden doktora aldı.

Moldova Cumhuriyeti Parlamentosu üyesi olan Dodon, Eylül 2006 – Eylül 2009 tarihleri arasında Vasile Tarlev ve Zinaida Greceanîi’nin hükûmetlerinde Ticaret ve Ekonomi Bakanı olarak görev yaptı. Dodon, 23 Aralık 2016 tarihinde Moldova Cumhurbaşkanı seçildi.

Dodon kendisinden sonra seçilen cumhurbaşkanı Maia Sandu’ya, geleneksel olarak görevdeki cumhurbaşkanının talimatıyla yeni gelen cumhurbaşkanına verilen Devlet Koruma ve Muhafız Servisi’nden bir muhafız tahsis etmemesi tartışma yaratmıştı.

Okay Deprem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir