Yeni trend “30-30-30” kuralı nedir ve diyet yapmadan kilo vermenize nasıl yardımcı olur?

30-30-30 kuralının gereksinimleri basit: Sabah uyandıktan sonraki 30 dakika içinde 30 gram protein yemelisiniz. Ayrıca sabah rutininize 30 dakikalık düşük yoğunluklu egzersizi de eklemelisiniz. Bu kural çok basit ve kullanışlı görünüyor: Ne yiyeceğiniz konusunda kafanızı yormanıza, açlık çekmenize ve en sevdiğiniz yemeği yasaklamanıza gerek yok.

Protein harikadır, ancak bir uyarı var :Yüksek proteinli bir kahvaltı yapmak kesinlikle mantıklıdır. Egzersizle birleştiğinde bu alışkanlık, yağları daha etkili bir şekilde yakmanıza, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürmenize ve iltihapla mücadele etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, protein açısından zengin bir kahvaltı yapmak, gün boyunca açlığınızı ve iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır; bu da öğle yemeğinde fazla yeme olasılığınız azalacağı anlamına gelir. Ancak proteininizi nereden aldığınız büyük bir fark yaratıyor.

Doktorlar işlenmiş etin çok fazla tüketilmesini önermiyor. Kahvaltıda düzenli olarak biftek ve sosis yerseniz, zamanla kolesterol seviyelerinizde ve diğer kalp sağlığı ve iltihaplanma göstergelerinizde bir artış fark edebilirsiniz. Bu nedenle beslenme uzmanı yumurta, süzme peynir, yoğurt, fındık ezmesine odaklanmayı tavsiye ediyor. İdeal olarak bu gıdalara lif ve karbonhidrat kaynakları ekleyin.

Uyandıktan 30 dakika sonra hafif yemek kuralına ne dersiniz? Çoğu doktor kahvaltıyı hiç atlamamanın önemli olduğu konusunda hemfikirdir. Ancak ilk beslenmenin tam olarak ne zaman gerçekleşmesi gerektiğine dair kesin bir tavsiye yoktur. Ve bu faktörün kilo kaybını etkilemesi pek olası değildir.

Herkes için uygun değil:

Hiçbir kilo verme seçeneği evrensel ve ideal sayılamaz ve “30-30-30” un dezavantajları vardır. Bu program bireysel özelliklerinizi dikkate almaz. Eğer alışılagelmiş yaşam tarzınız ve programınız rahat bir şekilde ve sağlığınıza zarar vermeden kilo vermenize izin veriyorsa, o zaman elbette hiçbir şeyi değiştirmemeli ve bu kuralı uygulamamalısınız. Ayrıca sabahları yoğun antrenman yapmaya alışkınsanız kahvaltıda spora enerji sağlayacak karbonhidratlı besinlere ağırlık vermelisiniz.

Son olarak, yemekle ilişkiniz hiç de sağlıklı değilse, en iyisi riske girmek ve önce yardım istemektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir